HELLO@STENUNGSBADEN.SE | N58° 0,3 N - 11° 48,5 E.

Kookaburra

Bryggrestaurangen som fångar den oslagbara känslan av en saltstänkt road trip längs USA:s östkust, nu uppdaterad och förnyad för att ge dig en ännu skönare upplevelse i år!

Här blandas doften av nygrillad mat med brisen från havet, och skratten från borden ekar ut över vattnet. Det är spontant, lekfullt och avslappnat – en plats där du får sitta med benen dinglande över bryggkanten, känna solen värma ansiktet och njuta av en bit riktigt god mat medan vågorna kluckar under dig. På Kookaburra firar vi sommaren och det enkla livet vid havet. Vår meny bjuder på havsnära streetfood när den är som bäst, med en perfekt balans mellan de lokala råvarorna från västkusten och inspirerande smaker från den amerikanska östkusten. Från handplockade ostron till färsk fisk och skaldjur direkt från båtarna – varje rätt är en hyllning till havet.

Upplev vår livliga uteservering och alla våra spännande aktiviteter: Kräftkok på torsdagar, Fredagsfeeling med DJ och Yacht Club Poolparty, och After Sail med liveband på lördagar. Missa inte heller våra större event som Tjörn Runt-helgen och Bryggrock med Partypatrullen!

Kookaburra är en varm och inbjudande plats där samtalen flyter lika lätt som rosévinet på bordet och där det alltid finns plats för en vän till. Kom och upplev din uppdaterade sommaroas!


Öppettider 28 juni – 23 augusti
Alla dagar 12.00 – 22.00

Boka bord         Kookaburras sommarmeny

PARTYPATRULLEN BRYGGROCK
11 JULI & 25 JULI



Allas sommarfavorit har vi självklart inte missat. Partypatrullen kommer två datum till Kookaburra i sommar för att hålla i vår populära Bryggrock! Musik, drag, fest & sommarkänslor står på schemat.
Vi ses där!

Läs mer
QUIZ KVÄLLAR MED CRAZY LAGER & PIPPISTRELLO
QUIZ 17:00 - 21:00

2 JULI | 16 JULI | 30 JULI | 13 AUGUSTI
I sommar bjuder vi in till fyra oförglömliga quizkvällar på vår ikoniska sommarrestaurang Kookaburra. Här kombineras skärgårdscharm med livemusik, skratt och kluriga frågor med Crazy Lager & Pipistrello.
Ditt bord står redo från 17:00, quizet börjar runt 18:00.
Köket stänger 21:00, baren är öppen till 22:00 - eller kanske senare om vi får feeling!

För att säkra din plats, boka bord

Läs mer om eventet
LIVEMUSIK UNDER SOMMAREN

17:00 - 21:00
28 juni – Henrik Nagy
3 juli – Marcus Strandman
5 juli – Julia Gustavsson
9 juli – Erik Pettersson Sjöqvist
10 juli – Liza Morgansdotter
12 juli – Felix & Mattias
17 juli – Erik Pettersson Sjöqvist
19 juli – Felix & Mattias
23 juli – Sofia & Jonathan
24 juli – Marcus Strandman
26 juli – Liza Morgansdotter
31 juli – Sofia & Jonathan

TORSDAGAR - KRÄFTKOK PÅ BRYGGAN
LIVEMUSIK 17:00-21:00

Sommaren är här – och vi kokar kräftor direkt på bryggan. Färska, varma och fulla av smak. Vill du lyxa till det? Ostron, bubbel och kvällssol på uteserveringen väntar. Lägg till livemusik och skön stämning – sen är kvällen fixad.
Kräftkoket är mellan 16:00 - 21:00, och livemusiken mellan 17:00 - 21:00. Kookaburra har öppet till 22.00

FREDAGSFEELING
DJ 17:00 - 21:00

Fredagar på Kookaburra? Som vanligt god mat, kall dryck och skön stämning – men med lite extra tryck. DJ på plats mellan 17:00-21:00, solen går ner, volymen upp. Perfekt start på helgen.

LÖRDAGAR - AFTERSAIL
LIVEMUSIK 17:00–21:00

Lördagar på Kookaburra är något alldeles speciellt med vår After Sail - en kväll där chill vibes, goda drinkar och skön livemusik smälter samman till en oförglömlig upplevelse.
Baren är öppen till 22:00 - eller kanske senare om vi får feeling!

Öppettider

Öppettider 28 juni - 23 augusti
Alla dagar 12.00 - 22.00

Kookaburra meny

Vår meny? Den handlar om havsnära streetfood när den är som bäst – spontant, smakrikt och alltid med en avslappnad bryggkänsla. Vi är stolta över att hylla de lokala råvarorna från Västkusten, från handplockade ostron till färsk fisk direkt från båtarna, samtidigt som vi låter oss inspireras av de bästa smakerna från den amerikanska östkustens charm.

MENY