LIVEMUSIK KOOKABURRA | ONSDAGAR
Kl. 17:00–21:00
När veckan är som mest vardag – bjuder Kookaburra på det lilla extra. Välkommen till vår stämningsfulla onsdagstradition med livemusik direkt på bryggan! Här får du smälta dagen med havet som kuliss, ett glas något kallt i handen och toner som fyller sommarkvällen.
Vi gästas vi olika artister – från lokala favoriter till stjärnor på uppgång. Oavsett om du bara vill slinka in för ett glas rosé eller njuta av en hel middag med utsikt över solnedgången, är detta platsen där mitt i veckan känns som helg.
ARTISTER:
9 juli – Erik Pettersson Sjöqvist
23 juli – Sofia & Jonathan
6 augusti – Marcus Strandman
Info om Kookaburra
Öppet varje dag kl. 12:00–22:00
Kom redan till lunch, slå dig ner på bryggan med något gott från menyn och njut av en hel dag vid havet. På Kookaburra möts havsnära streetfood och östkustens charm – i en avslappnad atmosfär där skratten studsar över vattnet och maten serveras med kärlek till både råvara och utsikt.
På onsdagar tipsar vi om att dela några av våra favoriter från mellanrättsmenyn – krabb- och fiskkakstacon, sillamackan med matjessill, eller kanske lite färska skaldjur direkt från dagens fångst?
Kombinera med ett glas krispigt rosé, lokal öl från Vega bryggeri eller en somrig Spritz.
Det är enkelt, spontant och väldigt mycket sommar. Vi kallar det: livet på bryggan.