Björn Ranelid

Författaren, krönikören och estradören Björn Ranelid gästar oss den 28 februari. I sina framträdanden talar Björn helt utan manuskript.
"Mina möten med publiken är av yttersta vikt för mig. Jag skiljer inte direkt mellan det talade och skrivna ordet. Utan mina läsare är jag inte författare. Har jag inga åskådare och lyssnare, så lever jag inte som talare och estradör. Det är ett faktum, men för den sakens skull bör det inte vara förbjudet och belagt med skam för en författare att markera vad han eller hon har åstadkommit i sitt arbete. Det handlar om information och upplysning och ingenting annat för min del."
Välkommen att lyssna till Björn Ranelid när han utvecklar dessa och andra resonemang kring sina litterära och konstnärliga ambitioner
Självklart gör vi vårt bästa för att inramningen ska gå i samma anda, se våra förslag på både mat, dryck och boende här intill. Biljetter förköpes hos oss via 0303-72 68 00.
Välkommen till en njutningsfull söndag den 28 februari
Föreläsning 295 kr
Föreläsning, spa & midddag 745 kr
Ranelidpaket, föreläsning, rum med
havsutsikt (royal treat), spa, middag och frukost 1275 kr
Program
10-15 Bluewater
15.00 Föreläsning med Björn Ranelid
18.00 Middag
























